15 000+ otázek, 1 666 testů nanečisto, 1 400+ hodin učení celkem, 772 hodin v AviationExam, 18 hodin na ÚCL, 14 zkoušek, 10 měsíců života. Zhruba takto bych popsal mojí osobní zkušenost se skládáním ATPL(A).

Kde začít

Prvním předpokladem je získání PPL(A) licence. Následně, bez ohledu na nálet, se přihlásíte do kurzu teorie, který je nutný absolvovat pro získání certifikátu absolventa teorie, jenž Vás opravňuje k přihlášení na zkoušky. Je vcelku jedno, kde kurz absolvujete. Na zkoušky se stejně budete připravovat samostudiem a v celkovém rozsahu všech hodin, které tomu budete muset věnovat, budou přednášky pouhým zlomkem. Nabízené kurzy teorie se liší cenou, rozvrhem přednášek a kvalitou. Jednou z výhod teoretického kurzu je přístup k jedné z otázkových databází. Zjistěte si, na jak dlouho je vám členství proplaceno. Doporučuji sledovat slevové akce, během nichž je možné členství koupit za sníženou cenu a aktivovat si ho po ukončení členství získaného ze strany školy.

Kurz teorie

Bláhové jest si myslet, že budete schopni předměty nastudovat v tempu ve kterém jsou přednášky na daná témata. Rozhodně doporučuji minimálně shlédnout CBT videa. Tak získáte alespoň přehled o tématech k předmětu před přednáškou samotnou. Troufám si říci, že zkoušky na ÚCL budete schopni složit i bez této teorie. Nicméně je to povinná součást a bez certifikátu se na ÚCL nedostanete. I když je teorie “zbytečná”, neznamená to, že se během ní nedozvíte spoustu zajímavostí a můžete získat poznatky z reálného života, které se jinak nikde nedozvíte. Stejně tak vám můžou konzultace přijít vhod v momentě, kdy shledáte určité téma náročným a dostane se vám možnosti jej probrat s přednášejícím.

Praktické rady

Nejdůležitějšíje pravidelnost. Celkově není v teorii nic převratně náročného, ale je zde velké množství učiva. Pokud se někdo obává například matematiky, tak rozhodně není proč. K úspěšnému složení zkoušek si vystačíte s goniometrickými a lineárními funkcemi. Sinus, cosinus, tangens a je důležité umět řešit jednoduché rovnice o jedné neznámé. Zbytek je nutný se naučit a zejména pochopit. Otázky na ÚCL a v AviationExam nejsou na 100% identické a pochopení tématu vám zjednoduší další učení. Z téměř každého předmětu si odnesete nějakou informaci, která vám usnadní život během další zkoušky.

Smiřte se s tím, že narazíte na mnoho “nesmyslných” otázek, kterévám nic nedají a dokonce vás můžou a budou frustrovat. Například otázky, které nejsou jasně položené, či se jedná pouze o slovíčkaření. Platí zde to samé, co v životě. Ne vždy je všechno fér a ideální. V momentě, kdy přijdete na zkoušku opravdu připravení, se vám může stát, že na nějakou takovou narazíte a o něco málo vám zhorší průměr. Pokud přijdete nepřipravení, je možné, že právě kvůli nějaké takové otázce o jedno procento neuspějete. Je zde možnost otázku reklamovat, procento úspěšnosti není příliš velké a systém jen těžko neporazíte. Zde bych viděl jako mnohem jednodušší a účinnější řešení se lépe připravit.

Rozhodně nezoufejte v počátcích studia. Zvyknout si na odbornou angličtinu chvilku trvá, ale věřte, že s přibývajícím časem se budete v učení stále zdokonalovat. V první řadě si nastavte “exhaustive” databázi otázek. V opačném případě by se vám mohlo stát, že nebudete využívat plný potenciál databáze a některé otázky neuvidíte. Pak je postup identický u všech předmětů. Začněte testy s otázkami, na které jste neodpovídali. Když odpovíte špatně, ihned zkontrolujte vysvětlení v záložce “explanation” a z uvedených materiálů se snažte tématu co nejlépe porozumět. V momentě, kdy jste již odpověděli na každou otázku minimálně jednou, volte otázky na které jste odpověděli špatně. Opět opakujte dokud se vám při volení testovací sady špatně zodpovězených otázek nezobrazí žádná.  Teď již máte nejhorší za sebou (v případě, že jste jen tupě neklikali a konceptům rozumíte). Následně si zvolte “study mode” a absolvujte jeden test za druhým. V tento moment by vám banka měla vybírát náhodné otázky ze všech okruhů se stejným počtem jako u ostrého testu. Jakmile budete mít cca 85% z posledních deseti testů, tak začněte prokládat study mode s testy s nejobtížnějšími otázkami. To jsou otázky na které jste nejčastěji odpověděli špatně. Neklesejte na mysli, s největší pravděpodobností se opět dostanete do červených čísel. Zde je potřeba dostat se minimálně přes 75%. Pro zajímavost si můžete zvolit i náročné otázky na základě všech testovaných lidí.

Nezapomínejte používat záložku komentářů. U náročnějších otázek se vám zde může dostat rady v hodnotě zlata nebo odkazu na lepší vysvětlení. Nezřídkakdy pak také kritika EASA u opravdu nesmyslných otázek. V případě, že pro vás bude některé téma náročnější na pochopení, je dobré použít například YouTube  a najít si edukativní popisné video na dané téma. Upřímně si nedokážu představit studovat v dobách bez internetu. Nástrojů jak složitá témata pochopit je na internetu mnoho, tak je využijte!

Více než jinde zde platí, že čím více času budete věnovat přípravě, tím lepší vaše skóre bude. Ideální je chodit na každý předmět s cca 90 hodinami. V takovém případě je téměř nemožné neuspět a můžete počítat i s velice slušným výsledkem. Povedlo se mi udělat zkoušku i s méně než 40 hodinami, ale se štěstím. Věřte mi, že je mnohem příjemnější jít na zkoušku s 80 hodinami, obzvláště pak, když se vám podaří získat více než 90%, to je opravdu příjemný pocit (neplatí u VFR a IFR Communication, zde je to téměř povinnost). Pro porovnání, s 772 hodinami studia v AviationExamu jsem měl celkovýprůměr 86%. Přítel z Izraele s 1200 hodinami měl průměr 92%. Více hodin = lepší skóre.

Nepodvádějte!!! Zaprvé testy nejsou natolik náročné, abyste museli podvádět a za druhé je opravdu velká ostuda, když si Vás vytáhnou a vyhodí ze zkoušky. V místnosti je mnoho kamer a všechny jsou schopné z téměř všech úhlů zaznamenat jakoukoli vaší činnost s dostatečným rozlišením a velkým přiblížením a to i zpětně.

Pořiďte si domů kalkulačku, kterou budete mít u zkoušek. Na našem úřadě je to kalkulačka značky SHARP EL501X. Flight Computer si pořiďte dle vlastního uvážení. Měl jsem papírovou verzi Jeppesen Student E6B a bez problému jsem si s nívystačil. Není třeba pořizovat to nejdražší. Hodit se vám bude také kružítko. Doporučuji používat vlastní pravítka pro měření úhlů a vzdáleností na mapách. K testům je vhodné mít po ruce Jeppesen Student Pilot Route Manual. I bez něj se obejdete, při zkouškách většinou máte výsek mapy vytištěný na papíře. Osobně bych ho doporučoval pořídit a natrénovat měření úhlů a vzdáleností na “ostrých” mapách.

Pořadí předmětů

Na absolvování všech předmětů máte šest bloků celkem a maximálně tři pokusy na každý předmět. Jeden blok se rovná všechny termíny v jednom měsíci. Rozumné tempo je rozdělit si předměty do čtyř bloků s tím, že kdyby se vám nedej bože nějaký předmět nepodařilo splnit na první pokus, stále budete mít dva úplně volné bloky. Jistější je nedávat si všechny předměty jednoho bloku do jednoho dne. Takovámožnost zde je, ale je to opravdu náročné. Doporučil bych maximálně dva předměty v jeden den (neplatí pro IFR a VFR Communication).

Nedávejte si General Navigation mezi první předměty! Pro úspěšné absolvování GenNav je třeba znát již spoustu vzorců a chápat mnoho principů z různých předmětů. Spousta lidí zbytečně bojuje s tímto předmětem v začátcích. Z osobní zkušenosti, nejen mojí, můžu potvrdit , že GenNav není tak náročný předmět, pokud si ho necháte úplně na konec. Pro zajímavost přikládám vlastní pořadí, které mi přijde vcelku vhodné co do návaznosti na témata. Na začátek jsem zvolil jednodušší a spíše šprtací předměty, abych měl možnost seznámit se s prostředím ÚCL a učení se v angličtině.

Níže uvádím mnou zvolené pořadí předmětů. Nemyslím si, že existuje nějaké ideální pořadí. Každému může vyhovovat něco úplně jiného. Berte ho tedy pouze jako inspiraci, nikoli jako návod.

1.    Air Law, Operational Procedures, Human Performance and Limitations, VFR a IFR Communication.

2.    Radio Navigation, Principles of Flight, Performance

3.    Mass and Balance, Instrumentation, Flight Planning and Monitoring

4.    Airframe Systems Electrics and Power Plant, Meteorology, General Navigation

Osobní dojmy

Vzhledem k faktu, že jsou testy v angličtině a skládá je spousta cizinců, je trochu neštastné, že dohlížející přísedící se s angličtinou příliš nekamarádí. Současně se připravte na fakt, že uživatelské rozhraní ve kterém budete testy absolvovat na počítačích ÚCL, vám práci spíše ztíží nežli ulehčí. Nečekejte nadstandardní luxus na který budete zvyklí ze softwaru otázkových bank. Na druhou stranu bych rád pochválil a poděkoval za webové rozhraní skrze které je dnes možné se velice jednoduše a přehledně přihlašovat na zkoušky. Dále jest vám skrze toto rozhraní poskytnuto uceleného přehledu o kvalifikacích, odbornostech a vlastněných průkazech i s uvedenými platnostmi.

Složení ATPL(A) teorie vám přistání nezlepší, může z vás však udělat bezpečnějšího, uvědomělejšího a vzdělanějšího pilota. Dokonce se vám může stát, že si začnete myslet, že jste si rozšířily obzory natolik, že ve srovnání s tím co umíte a co byste měli umět, toho víte vlastně ještě míň než předtím. Někdo ve zkouškách vidí otravnou zbytečnost, pro mě to byla příležitost dozvědět se spousty nového, zajímavého a jako letec se posunout zase o kousek dál. Pozitivní side effect studia je slušný trénink mozku, který určitě nikdy není na škodu.